قیمه دات کام | بلاگ

معنی لغوی قیمه

. گر بزلف عنبرین دل گاه گاهم میکشد قیمه ٔ سرموری آن خط سیاهم میکشد. . در فرهنگ فارسی معین، قیمه به معنای گوشتی است که به صورت قطعه‌های ریز و کوچک بریده شود. همچنین در لغت‌نامه‌ی دهخدا، کلمه‌ی قیمه به معنای گوشت ریزریزکرده یا چرخ شده، و همچنین خورشی که با گوشت خردکرده تهیه کنند، می‌باشد. نادر میرزای قاجار، در کتاب خوراک های ایرانی، قدمت قیمه را به زمان ساسانی ها ربط داده :‌ . شاهنشاه خورش‌ها، خورشی است بس نیکو و بامزه و گوارنده و پسنده هرکس که به آن خورش قیمه گویند و از ساسانیان مانده، گوشت فربه باید که آن را به کارد، پاره کنند، به دیگ دان ریزند با روغن و بتابند و بعد پیاز و نیمه نخود (لپه) اضافه کنند و سپس آب را; زعفران به آب سوده و داروها (ادویه) در آن افشانند. این راه پختن ساده‌اش بود، اما اگر لیموی عمان و بادنگان (بادمجان) در آن افکنند به هنگام نیم‌پخت شدن گوشت و نیمه نخود، نیکو‌ترین خورش‌ها شود و آن خورش قیمه بادنگان است. .

توسط علی مجاهد

قیمه، غذای آدم های مرفه

اصلا چرا نذری امام حسین به قیمه معروف شد؟ حاج سیدعباس پورسنج متولد ۴مرداد ۱۳۳۵ در محله تجریش تهران است و خودش هنگام آدرس دادن روی خانه شان که پشت تکیه بزرگ تجریش بوده تاکید ویژی ای می کند. آشپزی هم شغل پدری آقای پورسنج است که توانسته نام پدر را در محله قدیمی شان زنده نگه دارد. حاج عباس به سوال "اصلا چرا نذری امام حسین به قیمه معروف شد؟ " جواب جالبی می‌دهد : « این سنتی است که از قدیم پارجا بوده و قدمتش به بیش از ۱۰۰ سال یا ۱۵۰ سال می رسد. از آن زمان غذای قرمه سبزی و قیمه غذای خانواده های مرفه بود. و چون در سنت ما از قدیم مردم بهترین غذایشان را برای اباعبدلله کنار می گذاشتند. قیمه و قرمه از آن موقع باب شد. بالاتری ها فسنجان هم می دادند. اما زرشک پلو با مرغ از نظرمن به درد نذری محرم نمی خورد. نمی دانم چرا برای محرم اصلا به من نمی چسبد.»

توسط علی مجاهد

قیمه نثار قزوین

قیمه نثار خوراکی اصالتاً قزوینی است. این خوراک با برنج، گوشت گوسفندی، خلال بادام، خلال پسته، پیازداغ، زرشک و زعفران درست می‌شود. این خوراک در گویش عامیانه به غلط قیمه نساء خوانده می‌شود. در قزوین ادویه‌ای موجود هست به نام ادویه مخصوص قیمه نثار که اگر بتوانید نوع مرغوب آن را پیدا کنید، خوراک شما بی‌نهایت خوش عطر می‌شود. این خوراک درگذشته جزو خوراک‌های تشریفاتی محسوب می‌شد و در عروسی‌ها هم به عنوان شام عروسی همراه با سبزی خوردن سرو می‌شده‌است. خبر خوب این که .هم اکنون قیمه نثار قزوین از وبسایت قیمه دات کام قابل سفارش است، و شما عزیزان می‌توانید با سفارش این غذا، یک وعده غذایی کامل، لذیذ و به یادماندنی داشته باشید.

توسط علی مجاهد

تاریخچه شاهنشاه خورش ها ، خورش قیمه

لغت نامه دهخدا قیمه را یک کلمه ترکی است به گوشت ریز یرز شده یا چرخ کرده تعبیر می کند و خورشت قیمه را خورشتی می نامند که با این نوع گوشت تهیه شده باشد. نویسنده کتاب طهران قدیم ” جعفر شهری ” در باره نحوه خرد کردن گوشت قیمه می نویسد که گوشت را فندقی خرد کنید. بنابراین شنیدن اسم قیمه بر خورش هایی که ظاهرشان هیچ شباهتی به قیمه های رایج ندارند، نباید تعجب برانگیز باشد.قیمه ها صرف نظر از تنوع ناچیزی که با اضافه کردن سیب زمینی و بادمجان پیدا می کنند ، که به خورشت قیمه سیب زمینی و خورشت بادمجان معروفند معمولا به یک شیوه پخته می شوند. جز قیمه های محلی که شکل و شمایلشان هیچ شباهتی به قیمه های مرسوم ما ندارد. شاردن، شرق‌شناسی غربی که دوره‌ی صفویه به ایران سفر کرده، در سفرنامه‌اش، وقتی درباره‌ی پذیرایی بزرگان شهر از شاه حرف می‌زند می‌نویسد: «گوشت را هر گونه به کار برند، خواه خورش قیمه، یا انواع خورش‌های دیگر یا کباب باشد، با بهترین ادویه چاشنی می‌زنند.» به نظر می‌رسد قدمت خورش قیمه بیش از این‌ها باشد. خورشی قدیمی‌ و اصیل که حالا بهترین نوع که با «بهترین ادویه»‌ مزه‌دار شده را در عزاداری‌ها می‌خوریم و پای ثابت نذری‌هاست. احتمالا دلیل خوشمزه‌تر بودن قیمه‌های نذری، استفاده‌ی دست‌ و دلبازانه از زعفران و روغن مرغوب و گلاب درجه‌ یک و تازه بودن گوشت و مواد اولیه‌ی آن است. این روز ها که هر چیزی در خون ما ایرانی ها ریشه دوانده و برای اصالت بخشی ، به هر قسم شی‌ء مورد نظر را به تاریخ منسوب می کنیم ، پذیرفتن حرف های نادر میرزای قاجار از ریشه های ساسانی قیمه کار سختی است. اما هرچه هست او در کتاب خوراک های ایرانی یکی از نخستین نشانه های حضور این خورش را در تاریخ ما فاش می کند : « شاهنشاه خورش ها ، خورشی است بس نیکو و بامزه و گوارنده و پسنده هرکس که به آن خورش قیمه گویند و از ساسانیان مانده. گوشت فربه باید که آن را به کارد ، پاره کنند ، به دیگ دان ریزند با روغن و بتابند و بعد پیاز و نیمه نخود (لپه) اضافه کنند و سپس آب را; زعفران به آب سوده و دارو ها (ادویه) در آن افشانند. این راه پختن ساده اش بود. اما اگر لیمون عمان و بادنگان (بادمجان) در آن افکنند به هنگام نیم پخت شدن گوشت و نیمه نخود ، نیکوترین خورش ها شود و آن خورش قیمه بادنگان است.»‌

توسط علی مجاهد